آنچه باید درباره فایل Robots.txt و تاثیر آن در سئو بدانید

در ادامه قصد داریم توضیحات مفصلی را درباره فایل Robot.txt به شما بدهیم و کاربرد های آن را بگوییم. اصلی ترین دلیل استفاده از این فایل، مدیریت دسترسی موتور های جستجوی گوگل است؛ همانطور که گفتیم، زمانی که یک وبمستر یا مدیر سایت قصد انتشار صفحه ای را در سایت خود دارد و آن صفحه برخی از قوانین سئو را اصطلاحا زیر سوال می برد، باید از دستورات موجود در فایل Robots.txt استفاده کند. در برخی شرایط، مشکلاتی برای یکی از صفحات شما پیش می آید که باید آن را برطرف کنید؛ قبل از برطرف کردن حتما باید دستور Disallow را در فایل Robot.txt اجرا کنید. اگر یک سئو کار حرفه ای نیستید، به هیچ عنوان سمت استفاده از این روش نروید؛ این تکنیک یکی از تکنیک های سئوی کلاه سیاه به حساب می آید و حتما باید توسط افراد حرفه ای و متخصص انجام شود. توجه داشته باشید که قبل از دستور دادن، باید اول نام ربات را بیاورید و سپس دستور مورد نظر را بدهید.

از آن جایی که ربات های موتور جستجو انواع مختلفی دارند، برای خطاب قرار دادن آن ها باید نامشان را بلد باشید. ، تمام ربات های موتور جستجو را خطاب قرار می دهید. نقشه سایت یک فایل XML است که شامل لیستی از تمام صفحات وب سایت شما و همچنین متادیتاها می باشد (متادیتا شامل اطلاعاتی است که به هر URL منسوب می شود). به کراولر ها کاربرد دارد. لازم به ذکر است که این دسترسی ها را هیچ شخصی به غیر از مالک سایت نباید داشته باشد. این فایل در source files اکثر وب سایت ها قرار دارد. یکی از تکنیک هایی که در سئو مورد استفاده قرار می گیرد، URL Cloacking نام دارد که برای پنهان کردن آدرس صفحات از دید موتور های جستجو و کاربران کاربرد دارد. در URL Cloacking از روشی استفاده می شود که شرایط و قوانین گوگل را کاملا نقض می کند و به همین دلیل است که به آن روش سئوی کلاه سیاه می گویند. دستور Disallow برای ایندکس نکردن کاربرد دارد؛ با این دستور شما به ربات های موتور جستجو می گویید که نمی خواهید صفحه یا بخش مورد نظر در سایتتان، ایندکس شود.

تا حد امکان، سعی کنید از روش های کلاه سیاه سئو استفاده نکنید؛ این کار مانند یک شمشیر دو لبه است و هر لحظه امکان دارد سایتتان توسط گوگل جریمه موقتی یا دائم شود. فایل txt کار می کند، نقشه سایت به موتورهای جستجو اجازه می دهد تا در فهرستی از تمام صفحات وب سایت شما در یک مکان بخزند. با توضیحاتی که تا به اینجا درباره فایل Robot.txt داده شد، احتمالا متوجه اهمیت آن شده اید؛ Robot.txt در واقع یک ابزار قدرتمند است که به شما این امکان را می دهد تا وبسایت خود را آن گونه که می خواهید، به گوگل نمایش دهید. در صورتی که مشکل صفحه را حل نکنید و دستور دیس الو را هم اجرا نکنید، صفحه مورد نظر در گوگل ایندکس می شود و ممکن است به سئو سایت شما ضربه مجله خبری seobythesea بزند. به طور کلی، دو نوع دستور برای این فایل ها داریم؛ اولین دستور برای محدود کردن موتور های جستجو از کراول کردن است و دومین دستور هم برای اجازه دادن به موتور های جستجو برای کراول کردن خواهد بود.

به عنوان یک فایل متنی، در واقع می توانید با استفاده از دفترچه یادداشت ویندوز یک فایل ایجاد کنید. برای مثال می توانید به ربات های گوگل بگویید که کدام صفحات سایت شما را ایندکس کنند و در نتایج گوگل نمایش دهند و کدام صفحات را در نتایج گوگل نمایش ندهند و ایندکس نکنند. User-agent ربات خاصی است که شما با آن صحبت می کنید. چگونه خزش ربات خاصی را متوقف کنم؟ موارد خاصی نیز وجود دارد که نمیخواهید هیچ بودجه خزشی را برای بازدید گوگل در صفحاتی با تگ noindex هدر دهید. یک فایل متنی است که برای سئو استفاده میشود و حاوی دستوراتی برای روباتهای فهرستکننده موتورهای جستجو است که صفحاتی را مشخص میکند که میتوانند یا نمیتوانند ایندکس شوند. چرا وقتی میتوانید صفحاتی را در سطح صفحه با متا تگ «noindex» مسدود کنید، از robots.txt استفاده میکنید؟ همچنین، اگر تعداد زیادی صفحه دارید که میخواهید آنها را مسدود کنید، گاهی اوقات بهجای افزودن دستی یک برچسب noindex به هر صفحه، مسدود کردن کل بخش آن سایت با robots.txt آسانتر می باشد.