سپس به حالت فن بروید

در سمت مقابل دریچه های کولر آلومینیومی از جنس پروفیل آلومینیوم ساخته می شوند و بنابراین وزن بسیار سبک تری دریچه بازدید دارند. یادتان هم باشد که ماده اولیه ای که برای کانال کشی استفاده می شود در کیفیت آنچه دریافت می کنید بسیار تاثیر دارد و اگر ورقه های نامرغوب در کانال ها کار گذاشته شوند به سرعت خراب و یا سوراخ می شوند و دیگر هوای خنکی به ساختمان شما راه پیدا نمی کند. اگر یک بُعد از این دریچه هوا به سمت دیوار نزدیک باشد،دیگر نیازی به تنظیم هوا به آن سو نمی باشد و لاجَرم از دریچه هوا ی سه طرفه استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تنظیم دمای کولر، به مقاله بهترین دما برای کولر گازی در تابستان و زمستان مراجعه کنید. از استفاده از لولهها و اتصالات استاندارد تا نصب وسایل گرمایشی توسط افراد ماهر و متخصص، همچنین داشتن کلاهک مناسب بر روی لوله خروجی یا موارد دیگر که با یک جستوجوی ساده می توان انبوهی از اطلاعات لازم در این زمینه را به دست آورد. این دریچه هوا باعث ایجاد تعادل بین هوای خروجی به اتاق های تمیز در مدار دایره ای شکل با قالب های متنوع میشود .

در واقع با تغییر مسیر این پرّه ها هوای خروجی از دهانه به راحتی به چپ، راست یا مستقیم و به شکل دلخواه منتقل خواهد شد. خطوط تیغه های هوای این دریچه با زاویه ی ۳۰ درجه هوای عبوری از خود را به محیط منتقل می کند. در چنین شرایطی جریان هوا در لوله دودکش وسیله گرمایشی گاز سوز معکوس شده و گاز co را همراه خود به داخل محیط ساختمان منتقل خواهد نمود. سرمایش یا مبرد کم یا نشت گاز مبرد در سیستم کولر گازی دلیل دیگر یخ زدن لوله های سیستم کولر گازی است. خرید دریچه کولر یکی از مهمترین تجهیزاتی است پس از ساخت ساختمان مورد توجه سازندگان قرار میگیرد.

پس از عملیات رنگ آمیزی دریچه بازدید درون مشمای حباب دار بسته بندی میشود تا از هر گونه خراش، ضربه و آسیب دیدگی در امان بماند . در همین مرحله باید جای پیچها روی فریم دریچه بازدید فن کویل تعبیه شود، زیرا پس از عملیات رنگ آمیزی دریچه بازدید فن کویل دچار صدمه و خراش نگردد. سپس به حالت فن بروید. سپس با استفاده از متر ابعاد داخلی و یا به اصطلاح تو در توی کانال کولر را اندازه گیری شده و به دقت یادداشت میشود. سپس محل قفل زیمنسی درب دریچه بازدید پرس می شود و قفل در آن جانمایی می گردد . ساختار این دریچه به این گونه است که یک دریچه خطی کله قندی روی درب دریچه بازدید فن کویل تعبیه میشود .درب دریچه بازدید فن کویل خطی کله قندی به دو شکل لولایی و وزنه ای باز و بسته میگردد و تمام سطح بدنه ی دریچه بازدید توسط رنگ کوره ای الکتروستاتیک رنگ آمیزی میشود و به وسیله پیچ مخفی یا پیچ از روی نما نصب خواهد شد . معمولا جای پیچ ها در دو طرف عرض دریچه تعبیه میگردد.

این دریچه هوا در سه مدل خطی زاویه دار،خطی کله قندی و خطی طرح اسلوت تولید و عرضه میگردد . حرکت این پره ها به تغییر مسیر حرکت هوا در صورت لزوم کمک می کنند. شما به آسانی می توانید دریچه مکان های بلا استفاده را ببندید و از هدر رفت انرژی جلوگیری کنید، ضمنا با بهکارگیری این محصول نه تنها در مصرف آب، برق و انرژی صرفهجویی میشود، بلکه با بستن درپوش دریچه در زمستان از اتلاف هوای گرم به بیرون نیز جلوگیری می کنید. این دریچه از یک قاب آلومینیوم و پره هایی که بایکدیگر موازی هستند ( به صورت عمودی یا افقی ) تشکیل شده است و معمولا در جهت هوای رفت و در مکان هایی با ارتفاع بلند مورد استفاده قرار میگیرد. ساختار چند منظوره ی آن که از پره های عمودی در جلو و پره های افقی در پشت تشکیل شده، باعث شده این این محصول از قدیم مورد توجه کاربران و کارفرمایان باشد. این کانال ها از عایقفوم پلی اورتال به ضخامت یک تا سه سانتی متری و ورقه آلومینیومی تشکیل شده است وبه شکل چهارگوش هستند. کویل های اواپراتور در سیستم با مبرد (خنک کننده) پر شده است.

این شامل ایجاد دسترسی کامل برای تصفیه فاضلاب، بالابر زباله، دریچه های قطع، اتصالات نصب شده برای کنترل فن کویل ها یا فن کویل های کانالی است. مثل تهويه حداقلی، هوا از سمت inletها وارد و در تاج سالن به هم برخورد می كنند و پائين می آيد ولی فن ها همان فن های تهويه تونلی می باشند. با کانالکشی و با بکارگیری دریچههای انتقال هوا میتوان فضای داخل یک محیط را از نظر گرما و سرما ایزوله کرد. یکی از متداولترین روشهای کانالکشی که از سالیان پیش بوده و الان نیز بیشترین کاربرد برای انواع دستگاهی هواساز، داکت اسپیلت، کولرآبی را دارد. دبی هوای ورودی توسط این دریچه ها نیز کاملا قابل تنظیم و حتی مسدود کردن میباشد. دریچه های کولر آهنی دارای دمپر در تنظیم میزان دبی هوا به محیط میباشد. ضمنا دریچه تنظیم هوای اسلوت نیز دارای حالت بادمپر و بدون دمپر می باشد. این نوع دریچه تنظیم هوا همانگونه که از نامش پیداست در سقف نصب شده و با مدلهای متنوع،نقش هوارسانی به محیط های مختلف را از سقف ایفا می کند. به طور مثال برای تامین هوای تازه ی محیط های محبوس، از دریچه هوا ی پادری میتوان بهره گرفت و یا برای تامین هوای تازه ی محیط های آزمایشگایی که فعل و انفعالات شیمیایی در آن صورت می گیرد از دریچه هوا ی استیل با عیار ۳۰۴ و ۳۱۶ استفاده می شود.

یکی از دلایل اصلی که باعث انجماد یا یخ زدن لوله کولر گازی می شود این است که سیم پیچ های اواپراتور کولر خیلی سرد می شوند. وقتی موتور فن خراب شد، هوای گرم کافی برای خنثی کردن خنک کننده سیم پیچ ها وارد نمی کند و منجر به یخ زدن می شود. دریچه بازدید فن کویل در حقیقت برای بازبینی از دستگاه فن کویل های سقفی طراحی میشود و این امکان را به اپراتور میدهد تا به صورت دوره ای توانایی چکاپ و بررسی از دستگاه فن کویل را داشته باشد . در فضای داخلی ساختمان نیز امکان نصب دریچههای هواکش گرد و بلندگویی جهت رفتوآمد مناسب هوا میسر خواهد بود. راندمان بالا و کاهش فشار هوا در زمان هوارسانی با کانال گرد اسپیرال باعث گردیده اقبال و توجه کارفرمایان و مهندسین تجاری تاسیسات به این نوع کانال افزایش یابد. با توجه به ورقی بودن جنس قاب در صورت نیاز به افزایش عرض فریم به راحتی می توان این تغییرات را در زمان ساخت انجام داد. طول هر ردیف شیاری که روی دریچه هوا ی تازه ایجاد می شود در دو سایز ۹ و ۱۸ سانت قابل انجام می شود . در مبحث تهویه هوا دریچه های کولر دیواری استفاده بسیار زیادی دارند.

علاوه بر دریچه های کولر سقفی متداول، دریچه کولر خطی نیز بسیار پرکاربرد هستند. در این بازدید علاوه بر متراژ فضای کانال کشی، نوع کانال کشی و گرد یا چهارگوش بودن آن و اینکه باید از مواد اولیه خرطومی یا انعطافپذیر (فلکسیبل) استفاده شود هم بررسی و قیمت هر متر کانال کشی کولر اعلام می شود. با استفاده از لولههای خرطومی امکان ایجاد یک سیستم تهویه مناسب برای بخشها مختلف ساختمان را خواهید داشت. هرچه ضخامت ورق استفاده شده برای ساخت آن بیشتر باشد امکان لرزش و صدای پره های آن به حداقل می رسد. این دریچهها از ورق روغنی به عرض 3 سانت تهیه میشوند. به عنوان مثال، در تمام بخش ها اعم از فریم، تیغه ها و پره های خود از ورق روغنی ساخته می شوند. کارخانه صنعتی رحمتی برای بالا بردن کیفیت محصولات خود و نیز افزایش طول عمر مفید محصولات خود از ورق با ضخامت استاندارد استفاده می کند. این نوع از دریچه ها به طور معمول از جنس چوب ام دی اف می باشد که طول عمر مفید آن را به اندازه قابل توجهی بالا می برد.

در هنگام قیمت گذاری بر روی دریچه هوا ابعاد (طول و عرض) و ضخامت ورق بکار رفته در محصول نیز تأثیر گذار است. به علت توزیع متفاوت هوا و طول پرتاب متفاوت در دبی ثابت، این نوع دریچه ها در دو نوع تخت و برجسته تولید می شوند. هر یک از تیغه های دریچه اسلوت فضای پیرامون را به دو قسمت تقسیم می کند.یعنی اگر در داخل کادرِ این دریچه، یک تیغه هوا بکار رفته باشد آن دریچه هوا را دو اسلوت و اگر دو تیغه بکار رفته باشد آن دریچه هوا را سه اسلوت می نامند. این دریچه دارای لایههای استوانهای موازی در قسمت داخلی دریچه میباشد و بیشترین کاربرد این دریچه در کانالهای رفت هوا میباشد. دریچه هوا برای پکیج هواساز و یا تهویه می تواند از نوع رفت و یا برگشت باشد.

این مدل از دریچه ها دارای دمپر است که به بهتر شدن فعالیت آن در زمینه تنظیم کردن فشارهوا و انسداد ورود هوا کمک می کند. این تیپ هواکش با طراحی بسیار زیبا دارای دمپر یکپارچه که به راحتی بوسیله نخ باز و بسته و همزمان روشن و خاموش می شود . اما موتور دمپر تنها به واسطه اتصال و خرابی سیم های خود نمی تواند یکی از دلایل بسته نشدن دریچه کولر گازی باشد؛ چرا که در برخی از شرایط این گونه مشاهده شده است که ممکن است پایه دریچه مورد نظر شما به هر دلیلی شکسته و این شکستگی باعث شده است که شما قادر نباشید به شکلی اصولی و راحت دریچه کولر گازی خود را به طور کامل ببندید.

چند عامل می توانند در خرابی سیستم دخیل باشند: این عوامل عبارتند از مبرد کم، نشت مبرد، تجمع کثیفی روی سیم پیچ ها، فیلترهای کثیف و سایر محدودیت های جریان هوا از کولر. ۴-امکانِ شستشو و نظافتِ دریچه پلاستیکی بدونِ محدودیت. دریچه های کولری در ابعاد مختلف و بدون محدودیت ابعاد، بصورت سفارشی و با هر تعداد مورد نیاز کارفرما، قابل ساخت و عرضه می باشد. این هشداردهندهها قبلا در دسترس نبود اما اکنون وجود دارد و بر روی سایت آتش نشانی شرکتهای مورد تایید عرضه کننده آنها معرفی شده اند. اما خرید کدامیک از انواع دریچه های معرفی شده ارزش خرید بیشتری دارد؟