طراحی در Wix سریعتر است


مت مولنوگ، خالق وردپرس، این سوال را مطرح کرد که چرا بازسازی صفحه اصلی و صفحه دانلود وردپرس هفته‌ها طول می‌کشد تا تقریباً به پایان برسد، در حالی که انجام یک پروژه یک نفر تنها ساعت‌ها با استفاده از پلتفرم سازنده وب‌سایت مانند Wix یا Squarespace طول می‌کشد.

اتفاقی که افتاد این بود که گروهی از مشارکت کنندگان وردپرس تصمیم گرفتند صفحه اصلی وردپرس را اصلاح کنند و صفحات بارگیری را با استفاده از ویرایشگر بلوک وردپرس به عنوان ویترینی برای آنچه می‌توان با ویرایشگر جدید انجام داد، اصلاح کنند.

همه کسانی که در مورد این پیشنهاد اظهار نظر می کردند اظهار داشتند که استفاده از ویرایشگر بلوک وردپرس ایده خوبی است.

اما یک ماه بعد، Mullenweg این سوال را مطرح کرد که چرا تیمی از توسعه دهندگان وردپرس هفته ها طول کشید تا فقط دو صفحه ایجاد کنند.

او نوشت که تصور اینکه یک نفر بیشتر از یک روز طول بکشد تا پروژه را با پلتفرم‌های سازنده وب‌سایت Software as a Service (SaaS) مانند Wix یا Squarespace به پایان برساند، مشکل داشت.

مولنوگ نوشت:

«…این یک طرح‌بندی اولیه است، تصور اینکه برای یک نفر بیش از یک روز در Squarespace، Wix، Webflow یا یکی از سازنده‌های صفحه WP طول بکشد، سخت است.»

مفهوم سخنان او روشن است.

ویرایشگر بلاک وردپرس

ویرایشگر بلوک که به عنوان ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس نیز شناخته می‌شود، در سال 2018 معرفی شد. با این حال، تا سال 2021 بود که یکی از ویژگی‌های مهم ویرایش کامل سایت، ویرایشگر قالب، به عنوان بخشی از وردپرس 5.8 و ویرایشگر قالب منتشر شد.

بخش‌های بیشتری از تجربه ویرایش کامل سایت طی ماه‌ها دنبال شد.

هدف از ویرایشگر بلوک مدرن کردن وردپرس و آسان کردن نصب و شروع سریع یک وب سایت برای هر کسی است.

ویرایشگر بلوک آینده وردپرس است، اما هنوز به پایان نرسیده است زیرا همچنان در حال بهبود است.

اصلاح صفحه اصلی وردپرس

در 8 جولای 2022، یکی از همکاران وردپرس (و کارمند Automattic) شروع طراحی مجدد صفحه اصلی و صفحه دانلود رسمی WordPress.org را با پیشنهاد انجام آن با استفاده از ویرایشگر بلوک وردپرس اعلام کرد.

ویرایشگر بلوک بخشی از ابتکار وردپرس برای مدرن کردن آن و آسان کردن طراحی وب سایت ها بدون یادگیری کد است.

ایده این بود که ویرایشگر بلوک وردپرس را به نمایش بگذاریم.

این اطلاعیه با استقبال خوبی روبرو شد.

یکی از همکاران وردپرس نظر داد:

من بسیار هیجان زده هستم که این پروژه را برای وردپرس شکوفا می کند.

… استفاده از صفحه اصلی به عنوان مکانی برای نمایش همه چیز مدرن، نوآورانه و توانمندی که وردپرس می تواند باشد، یک هدف فوق العاده خواهد بود.

به عبارت دیگر، با وردپرس، اساساً می توانید هر کاری انجام دهید – هر چیزی بسازید.

من دوست دارم ببینم که طراحی مدرن‌سازی ویرایشگر سایت و قابلیت‌های چیدمان را به نمایش می‌گذارد – حتی تا جایی پیش می‌رود که کارهایی را انجام دهم که بسیاری قبلاً ندیده‌اند.»

دیگری پست کرد:

“من در مورد این پروژه فوق العاده هیجان زده هستم!”

شخص دیگری نوشت که این یک راه عالی برای نمایش ویرایشگر و جامعه وردپرس بود:

“بزرگترین فرصتی که می بینم، به ویژه در صفحه اصلی، داستان وردپرس منسجم تر است.

جدا از قدرت خود نرم افزار و کارهایی که می تواند انجام دهد، کل جامعه ای از مردم وجود دارند که به طور منظم گرد هم آمده اند تا در یک جنبش سهیم شوند.

همه نظرات مثبت و امیدوار کننده بود.

سپس حدود هشت روز بعد، Mullenweg از مدت زمانی که اخیراً برای طراحی مجدد صفحه اخبار وردپرس صرف شده انتقاد کرد و خاطرنشان کرد که تکمیل این پروژه نباید آنقدر طول بکشد.

او پست کرد:

راه‌اندازی این کار باید یک یا دو هفته طول بکشد، نه ماه‌ها، و جالب‌ترین بخش، آمار و بازخورد پس از راه‌اندازی، و هر تکرار بعدی است که از آنجا انجام می‌دهیم، نه یک فرآیند طولانی قبل از آن.

طراحی مجدد /news از نظر جنایی زمان زیادی را به طول انجامید.

ما .org زیادی برای طراحی مجدد داریم، و برای مثال در ناوبری در حال حاضر مقدار زیادی انباشته شده است – نمی‌توانیم در یک بخش خیلی وقت بگذاریم.

یک ماه بعد… مولنوگ از سرعت پروژه انتقاد کرد

یک ماه از کار تیم با هم برای ایجاد این دو صفحه گذشت، و در 1 آگوست، آنها به‌روزرسانی را در پستی با عنوان توسعه صفحه اصلی و صفحه‌های دانلودی با طراحی مجدد به اشتراک گذاشتند.

این پست یک به روز رسانی شاد در مورد تمام پیشرفت هایی است که در طراحی مجدد هنوز ناقص انجام شده است.

هشت روز بعد، مولنوگ بحث را با انتقاد از این تلاش آغاز کرد و اظهار داشت:

“این استفاده مناسب از زمان نیست، و همچنین اهداف واقعی یک صفحه اصلی یا صفحه دانلود جدید را پیش نمی برد، و ما مکان های بهتری برای صرف زمان توسعه خود داریم.”

توسعه دهنده ای که طراحی مجدد را رهبری می کند از سرعت پیشرفت دفاع کرد و نوشت:

این کمتر از سه هفته از طراحی تا راه اندازی است و من به کار مشترکی که تیم توانسته انجام دهد بسیار افتخار می کنم. تم جدید عالیه تیم های درگیر در زمان بی سابقه ای موضوع برجسته ای ساخته اند. فکر می کنم مردم آن را دوست خواهند داشت.»

دیگران نیز از این پیشرفت حمایت کردند.

مولنوگ از سرعت طراحی مجدد انتقاد کرد:

“33 روز از زمان شروع پروژه برای من سریع نیست، اما فکر می کنم ارزش آن را دارد که در تلاش برای تبدیل سریع طرح های Figma به یک موضوع عمیق تر غوطه ور نباشم (البته باز هم باید ساعت ها باشد نه هفته ها)…”

وی در ادامه دیدگاه خود را مبنی بر اینکه این باید سریعتر پیشرفت کند بیان کرد:

می‌توانید دنیایی را تصور کنید که در آن به‌جای اینکه بیش از یک ماه زمان برای راه‌اندازی یک طرح واحد نیاز داشته باشیم، که نشان‌دهنده حداکثر نرخ کمتر از 12 مورد از این موارد است که می‌توانیم در یک سال انجام دهیم، ما 20 تا 30 طرح را در جلو ساختیم، در حالت ایده‌آل با طرح‌های بسیار متفاوت. رویکردها و کپی کردن، و زمان توسعه خود را بر روی اندازه گیری معیارهای موفقیت هر رویکرد متمرکز کردیم، سپس از آنجا تکرار شد.

او سپس کندی توسعه در وردپرس را با سرعت آن در پلتفرم های سازنده وب سایت SaaS مقایسه کرد:

«…در «ساعت‌ها نه هفته‌ها» برای پیاده‌سازی – آنقدر طرح‌بندی اولیه است، تصور اینکه برای یک نفر بیش از یک روز در Squarespace، Wix، Webflow یا یکی از سازنده‌های صفحه WP طول بکشد، سخت است.»

در نهایت، او استفاده از رویکرد کد موجود را پیشنهاد کرد:

بنابراین، اگر ما فقط یک نسخه زیباتر از همان کار را انجام می‌دهیم، آن تغییرات را با رویکرد کد موجود به سرعت انجام دهید و به چیزی با ارزش بالاتر بروید.

اگر می‌خواهید خود WP را پیش ببرید، به یک رویکرد اساسی متفاوت نیاز دارید.»

پاسخ به انتقاد

پاسخ‌ها در توییتر از کنایه‌های طعنه‌آمیز در وردپرس تا حمایت از تیمی که روی طراحی مجدد کار می‌کنند، متغیر بود.

اما برخی از Mullenweg حمایت کردند:

آیا وردپرس نسبت به سازندگان وب سایت SaaS پایین تر است؟

نظر Mullenweg احتمالاً دیدگاه وردپرس را تکرار می کند که توسعه باید سریع و آسان باشد.

از این منظر، 33 روز برای بازسازی یک طرح موجود کمتر از ایده آل تلقی می شود.

آیا ممکن است سازندگان وب سایت SaaS مانند Wix، Duda و Squarespace قبلا از وردپرس پیشی گرفته باشند؟


تصویر برجسته توسط Shutterstock/Luis Molinero

منبع