مدیریت شهرت آنلاین (ORM) چیست؟


هر برندی می خواهد در فضای آنلاین تاثیر خوبی بگذارد، اما داشتن یک وب سایت برجسته یا حضور در رسانه های اجتماعی کافی نیست.

این روزها، همه درباره همه چیز نظر دارند و مشتریان آنقدر باهوش هستند که بدانند چه زمانی یک برند اصیل است و چه زمانی یک حقیقت زشت را پنهان می کند.

اگر کسب‌وکار شما تحت تأثیر یک بررسی منفی یا توجه نامطلوب رسانه‌ای قرار بگیرد، می‌تواند به نظر پایان راه باشد.

اما تغییر ادراک از برند شما امکان پذیر است، به خصوص زمانی که تدابیری برای محدود کردن آسیب و مقابله با مشکلات قبل از وقوع داشته باشید.

مدیریت شهرت نام تجاری شما به صورت آنلاین یک فرآیند یکباره نیست، اما سرمایه گذاری در آن در اسرع وقت می تواند شما را از سردردهای آینده نجات دهد.

مدیریت شهرت آنلاین چیست؟

تمرکز اصلی مدیریت شهرت آنلاین یا ORM، ایجاد یک درک مثبت از یک نام تجاری یا کسب و کار است.

هر فعالیتی که یک برند در آن شرکت می کند باید نظارت و مدیریت شود تا به شکل گیری نظرات مشتریان فعلی و آینده کمک کند و در نهایت کسب و کار را قابل اعتماد و قابل اعتماد نشان دهد.

ارتباط بین ORM و SEO

همه ما می دانیم که مشتریان به طور فزاینده ای به موتورهای جستجو روی می آورند، زیرا آنها در مورد محصولات جدید برای خرید یا خدمات برای سرمایه گذاری تحقیق می کنند.

بنابراین اطمینان از این که وقتی برند شما جستجو می‌شود، بهترین و مثبت‌ترین نتایج آن‌هایی هستند که ابتدا نشان داده می‌شوند، بخش اساسی هر استراتژی ORM است.

آنچه در آن جستجوهای برتر ظاهر می شود به شدت بر نحوه تفکر مردم در مورد برند شما تأثیر می گذارد.

به همین دلیل است که شما باید تا حد امکان بر آن نتایج کنترل داشته باشید و بر پیامی که به مخاطبان خود نشان داده می شود، مالکیت داشته باشید.

ORM یک رویکرد چند کاناله برای جلوگیری و حل مشکلاتی است که می تواند به اعتبار برند شما آسیب برساند.

عواملی که به ORM کمک می کنند

در حالی که ترکیبی که هر کسب و کار برای حفظ شهرت آنلاین خود استفاده می کند متفاوت است، ORM باید ترکیبی از موارد زیر را شامل شود:

  • رسانه متعلق به – داستان های کارمندان و مشتریان، محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC)، نظرات، وبینارها و محتوای ایجاد شده توسط برند.
  • رسانه پولی – پست های اجتماعی حمایت شده، تولید سرنخ، برنامه های وابسته و تبلیغات بومی.
  • رسانه به دست آمده – روابط رسانه ای، اینفلوئنسر مارکتینگ و روابط عمومی.
  • رسانه مشترک – خدمات اجتماعی و مشارکت، کمپین های برندسازی مشترک، و پست های رسانه های اجتماعی ارگانیک.

چرا مدیریت شهرت آنلاین مهم است؟

اگرچه مدیریت شهرت باید بخشی از یک رویکرد مداوم برای ایجاد یک برند سالم آنلاین باشد، بسیاری از شرکت‌ها تا زمانی که آسیب وارد نشده باشد، اقدامی انجام نمی‌دهند.

تغییر روایت

بازیابی شهرت آنلاین شما فوق العاده چالش برانگیز است.

یک تجربه بد در کسب و کار شما نه تنها می تواند یک مشتری را از بازگشت دوباره به برند شما منصرف کند، بلکه اگر تصمیم بگیرد نظر منفی در گوگل، فیس بوک یا جاهای دیگر بگذارد، می توانید به سرعت شاهد کاهش فروش باشید.

هنگامی که شما به طور فعال بر ذکر نام تجاری خود و بررسی های منتشر شده در مورد شرکت شما به صورت آنلاین نظارت نمی کنید، می توانید به سرعت فرصتی را برای تغییر روایت قبل از اینکه تصورات منفی طولانی مدت ایجاد شود، از دست بدهید.

گزارش 2022 توسط Khoros نشان داد که 83٪ از مشتریان می گویند که نسبت به برندهایی که به شکایات آنها پاسخ می دهند و آنها را حل می کنند احساس وفاداری بیشتری دارند.

بنابراین، نه تنها اقدام سریع می تواند از خاموش کردن مشتریان جدید جلوگیری کند، بلکه حتی ممکن است بتوانید مشتریان فعلی ناراضی را نیز حفظ کنید.

درک مشتریان شما

اگر انگشتی روی نبض پچ پچ در مورد نام تجاری خود به صورت آنلاین ندارید، ممکن است هزاران دلار برای کمپین های بازاریابی جدید خرج کنید که در اولین مانع از بین می روند زیرا زودتر با مسائل بزرگتر برخورد نکرده اید.

پیام‌رسانی می‌تواند کاملاً در تضاد با موضوعاتی باشد که توسط مشتریان مطرح می‌شود، به‌جای ایجاد تأثیر مثبتی که انتظارش را داشتید، بی‌حساس و احتمالاً توهین‌آمیز تلقی شوند.

جلوتر از مسائل

به یاد داشته باشید، شهرت آنلاین شما برای همیشه ماندگار است.

کسب‌وکارها و افراد بی‌شماری این را به سختی آموخته‌اند.

مصاحبه ویروسی با تونی هیوارد، مدیرعامل وقت BP، چند روز پس از فاجعه ای که 11 کشته پس از انفجار در Deepwater Horizon داشت را به خاطر دارید؟ اظهارات او که “من فقط می خواهم زندگیم را برگردانم” زمانی که تلفات واقعی اتفاق افتاده بود، به خوبی نتیجه نداد.

کوهی از واکنش‌ها به سرعت املاک آنلاین بریتیش پترولیوم را فرا گرفت و تا جایی پیش رفت که باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت که «ای کاش می‌توانست او را اخراج کند».

بدون مدیریت شهرت آنلاین، می توانید به سرعت در یک موقعیت باخت و باخت قرار بگیرید.

با این حال، با اقدامات پیشگیرانه، می توانید کنترل داستان برند خود را در نتایج جستجو حفظ کنید و از قبل برای مشکلات احتمالی برنامه ریزی کنید.

مدیریت شهرت آنلاین (ORM) چیست؟اسکرین شات از گوگل، دسامبر ۲۰۲۲

مدیریت شهرت آنلاین چه تفاوتی با روابط عمومی دارد؟

در حالی که عبارات “مدیریت شهرت” و “روابط عمومی” اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، آنچه در واقع شامل آنها می شود بسیار متفاوت است.

هر دو می توانند به طور موثر به عنوان بخشی از استراتژی فراگیر برند شما مورد استفاده قرار گیرند، اما مهم است که قبل از سرمایه گذاری در یک یا هر دو گزینه، تفاوت ها را درک کنید.

در جایی که ORM صرفاً بر نیازهای نام تجاری و حفظ تصویر مثبت آنلاین متمرکز است، روابط عمومی نقش متقابلاً سودمندتری را بین یک نام تجاری و سایر سازمان ها، به ویژه رسانه ها ایفا می کند.

تلاش های روابط عمومی می تواند و باید برای بهبود شهرت یک برند در چشم عموم باشد.

اما به طور معمول، هدف ارائه اطلاعات در مورد چیزی خاص تر، مانند یک محصول یا خدمات جدید است.

مانند سایر اشکال تبلیغات، روابط عمومی یکی دیگر از کانال های بازاریابی مستقیم است که برندها می توانند از آن برای افزایش دید خود، چه در فضای مجازی و چه آفلاین استفاده کنند.

اگرچه ORM و PR می توانند مستقل از یکدیگر کار کنند، جفت شدن هر دو به یک کسب و کار کمک می کند تا برندسازی پشت صحنه (ORM) و بازاریابی عمومی (PR) را پوشش دهد.

هنگامی که نام تجاری شما به صورت آنلاین با منفی روبرو می شود، حتی با وجود یک برنامه ORM قوی، روابط عمومی می تواند برای ارائه به روز رسانی های مهم یا نظرات از طریق رسانه ها برای کمک به رفع مشکل استفاده شود.

بازاریابی رسانه های اجتماعی و مدیریت شهرت آنلاین

کنترل بررسی های آنلاین برای برندها تقریبا غیرممکن است و هیچ کجا واضح تر از رسانه های اجتماعی نیست.

بله، تسلط بر صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) با داستان های مثبت در مورد برند شما، بخش مهمی از ORM است.

اما همین طور، به طور موثری نظرات را در جاهای دیگر آنلاین مدیریت می کند و به آنها پاسخ می دهد.

فعال ماندن و درگیر شدن در گفتگوهای اجتماعی در مورد برند شما ضروری است.

نرم‌افزارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا در این زمینه بمانید، از جمله ابزارهایی مانند Mention، BrandWatch، Sprout Social و BuzzSumo.

بسیاری از اینها عملکرد تجزیه و تحلیل احساسات را ارائه می دهند، که در آن شما به راحتی می توانید در مورد اینکه آیا ذکرهای شما دارای انحراف مثبت یا منفی هستند، نگاه کنید.

همچنین می‌توانید هشتگ‌ها، منشن‌ها یا هر برچسب‌گذاری مستقیم برند خود را در چندین پلتفرم نظارت کنید.

با نظارت گسترده در محل، می‌توانید به هر نظری که می‌بینید به سرعت پاسخ دهید و این افراد را به منابع داخلی مناسب ارجاع دهید تا هر مشکلی در سریع‌ترین زمان ممکن حل شود.

در نتیجه

مکالمه پیرامون برند شما همیشه در حال وقوع است، چه از آن اطلاع داشته باشید یا نه.

مدیریت شهرت آنلاین یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ این موضوع و اطمینان از این است که هر آنچه گفته می‌شود تصویر شرکتی را که می‌خواهید بسازید و حفظ کنید دقیقاً منعکس می‌کند.

یک برنامه استراتژیک ORM می تواند تفاوت قابل توجهی در جذب مشتریان جدید به کسب و کار شما و حفظ مشتریان فعلی ایجاد کند.

تأثیر خوبی بگذارید و داستان برند خود را به صورت آنلاین کنترل کنید.

منابع بیشتر:


تصویر ویژه: ماهی قزل آلا سیاه/Shutterstock

منبع