نقشه سایت چیست؟

اگر دوست دارید این نوشتار را داشته باشید و مایل به دریافت اطلاعات بسیار بیشتر در مورد مجله خبری seobythesea لطفا به بازدید از وب سایت ما.

عدم قرار گرفتن صفحات فوق در نقشه سایت به معنای ایندکس نشدن آنها از طرف گوگل نیست. این افزونه رایگان دارای قابلیت تولید نقشه سایت داینامیک است. ربات های موتورهای جستجو وقتی به سایت شما می رسند، با انبوهی از صفحات مواجه می گردند. این ویژگی نقشه سایت XML به پایشگرها کمک می کند تا عملیات ایندکس صفحات سایت را با نهایت سرعت انجام دهند. برای آنالیز بهتر این بخش نیز می توانیم آدرس های آن را در نقشه های سایت کوچکتر گروه بندی کنیم. مشکل از اینجا شروع می شود که همزمان با حذف صفحات یا ویرایش آنها، نقشه سایت بروزرسانی نمی شود. تلاش برای فریب گوگل در زمان بروزرسانی وب سایت تاثیر مثبتی نداشته و حتی ممکن است که منجر به پنالتی گوگل شود. اما در وب سایت هایی که به گونه ای با عکس سرو کار دارند (مانند سایت ها فروش عکس استوک) یا فروشگاه های اینترنتی که تصویر محصولاتشان در گوگل جستجو می شود، حضور نقشه سایت تصاویر کاملا حس شده و می تواند منجر به هر چه بیشتر دیده شدن آنها گردد. همانطور که در قسمت راست تصویر قبل مشاهده می کنید، دسته بندی نقشه های سایت موجب آنالیز بهتر آنها شده و ما می توانیم به راحتی به بخش دارای مجله خبری seobythesea مشکل پی ببریم.

استفاده از این تگ اختیاریست، اما پیشنهاد می شود که حتما آن را به کار ببرید. گوگل پیشنهاد کرده است که از اسکیمای image یا متاتگ og:image برای اشاره به تصویر محتوا استفاده کنند. نقشه های سایت داینامیک می توانند همزمان با تغییر یا اضافه نمودن محتوا خود به خود بروزرسانی شوند. تصاویر، امروزه نقش مهمی در سئو داشته و همراه با دیگر محتوای سایت پایش و ایندکس می گردند. با استفاده از این تگ می توان زمان آخرین ویرایش محتوای صفحه را به موتورهای جستجو اعلام نمود. در صورتی که دارای چنین شرایطی هستید، نقشه سایتی از محتوای منتشر شد در دو روز اخیر را با حداکثر 1000 یو آر ال ایجاد نموده و آن را به گوگل معرفی نمایید. نقشه سایت HTML فالبا در فوتر سایت و در تمام صفحات آن لینک شده اند. جمع بندی: نقشه سایت XML داینامیک از بهترین راهکارها در تولید نقشه سایت محسوب می شوند. نقشه سایت XML با هدف براورده کردن نیازهای موتورهای جستجو ایجاد شده است.

همانطور که در قسمت چپ تصویر بالا می بینید نام نقشه های سایت با شماره از یکدیگر تفیکیک شده اند. در واقع با استفاده از نقشه سایت می توانید به موتورهای جستجو اعلام کنید که بر روی چه صفحاتی از وب سایت متمرکز شوند. مشکل در فهم نقشه سایت از آنجا شروع می شود که تقریبا هر کسی در حوزه وب، نظرات ضد و نقیضی را در این مورد در وبلاگ خود یا فروم ها مطرح کرده است. برای کنترل صفحات قرار گرفته در نقشه سایت کافیست که به بخش ظاهر جستجو (Search Appearance) رفته و سپس به تب انواع محتوا (Content Types) بروید. به موازات آن، نقشه سایت HTML با هدف کمک به کاربران انسانی طراحی شده است. همانطور که احتمالا می دانید موتورهای جستجو دارای محدودیت هایی در صرف منابع برای پایش سایت شما هستند. اما همانطور که مشاهده می کنید بخش Articles دارای عملکرد مناسبی نیست. از یک پلاگین (مانند Yoast SEO در وردپرس یا Osmap در جوملا) استفاده کنید.

اما شما به عنوان فردی که قصد سئو وب سایت خود را دارید چگونه از این تگ ها بایست استفاده کنید؟ ساخت نقشه های سایت استاتیک کار ساده ایست. طبق تجربه بارها ما دیده ایم که وبمسترها از شنیدن نقشه سایت XML وحشت کرده اند. فقط دقت داشته باشید که این کار را به صورت موقت انجام داده و پس از اتمام کار، یو آر ال های فوق را از نقشه سایت پاک کنید. به عبارتی اگر یو آر ال های زیادی برای نوایندکس کردن دارید، درج آن ها در نقشه سایت می تواند به این کار سرعت دهد. به خاطر سایز بالا احتمالا مجبور به چند تکه کردن نقشه سایت خواهید بود. به همین دلیل ساخت نقشه سایت تصاویر برای بسیاری از وب سایت ها ضروری نیست. برای درج نقشه سایت جدید کافیست لینک آن را در قسمت Add a new sitmap قرار داده و بر روی گزینه Submit کلیک کنید. از نقشه سایت تصاویر، ویدئو و Google News در شرایطی استفاده کنید که موجب ارتقا شاخص های عملکرد وب سایت می گردد. در غیر این صورت بدین معنا خواهد بود که نیاز به ارتقا تجربه کاربری وب سایت داریم. اگر خوش شانس باشید، تعداد بازدید از آن بسیار پایین خواهد بود.