وردپرس تغییر توسعه تاریخی را در نظر می گیرد


Matt Mullenweg، توسعه‌دهنده وردپرس و مدیر عامل Autommatic، پیشنهاد کرد که دیگر ویژگی‌های جدیدی به وردپرس اضافه نشود و به جای آن به یک خط‌مشی اول پلاگین بپردازد.

این رویکرد جدید به آینده وردپرس قبلاً منجر به حذف کامل ویژگی جدیدی شده است که برای نسخه بعدی وردپرس در نظر گرفته شده است.

گفته می‌شود که افزونه‌های Canonical راهی برای بهبود وردپرس در یک برنامه سریع‌تر ارائه می‌دهند.

اما برخی از مشارکت‌کنندگان اصلی وردپرس این عقیده را داشتند که تجربه کاربری ناشر ممکن است آسیب ببیند.

پلاگین های متعارف

اولین بار در سال 2009 مورد بحث قرار گرفت، پلاگین های متعارف راهی برای توسعه ویژگی های جدید در قالب پلاگین است.

هدف این رویکرد این است که هسته وردپرس را سریع و ناب نگه دارد و در عین حال توسعه ویژگی های آزمایشی را در قالب افزونه ها تشویق کند.

پیشنهاد اولیه 2009 آن را اینگونه توصیف کرد:

پلاگین‌های متعارف افزونه‌هایی هستند که توسط جامعه توسعه داده شده‌اند (چند توسعه‌دهنده، نه فقط یک نفر) و محبوب‌ترین درخواست‌های عملکرد را با اجرای عالی پاسخ می‌دهند.

یک رابطه بسیار قوی بین هسته و این افزونه ها وجود دارد که تضمین می کند الف) کد افزونه ایمن و بهترین مثال ممکن از استانداردهای کدنویسی است، و ب) نسخه های جدید وردپرس قبل از انتشار با این افزونه ها آزمایش می شوند. برای اطمینان از سازگاری.”

این رویکرد به ویژگی‌ها و گزینه‌ها به عنوان Plugin First نیز نامیده می‌شود، تا تأکید شود که چگونه ویژگی‌ها ابتدا در قالب پلاگین ظاهر می‌شوند.

این افزونه‌ها را متعارف می‌نامند، زیرا توسط تیم توسعه هسته وردپرس ساخته شده‌اند، در مقابل افزونه‌های غیر متعارفی که توسط اشخاص ثالث ایجاد می‌شوند و ممکن است ویژگی‌ها را برای تشویق خرید یک نسخه حرفه‌ای محدود کنند.

ادغام افزونه های متعارف در هسته وردپرس زمانی در نظر گرفته می شود که فناوری افزونه محبوبیت و ضروری بودن خود را برای اکثر کاربران ثابت کند.

مزیت این رویکرد جدید برای وردپرس جلوگیری از افزودن ویژگی‌های جدیدی است که ممکن است برای اکثر کاربران مورد نیاز نباشد.

می توان دید که پلاگین اول با فلسفه وردپرس به نام Decisions، Not Options مطابقت دارد، که به دنبال جلوگیری از بارگذاری کاربران با لایه های گزینه های فنی است.

با بارگذاری ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلف در پلاگین‌ها، کاربر مجبور نخواهد بود تا از فعال کردن یا غیرفعال کردن قابلیت‌هایی که به آن‌ها نیاز دارند یا نمی‌فهمد، بگذرد.

در فلسفه طراحی وردپرس آمده است:

“وظیفه ما به عنوان توسعه دهندگان این است که تصمیمات طراحی هوشمندانه بگیریم و از تحمیل وزن انتخاب های فنی بر دوش کاربران نهایی خود پرهیز کنیم.”

پلاگین های کانونیکال در آینده؟

Matt Mullenweg پستی را با عنوان “Canonical Plugins Revisited” منتشر کرد که در آن تاکید کرد که این راهی است که وردپرس باید در حرکت رو به جلو توسعه یابد.

او نوشت:

“ما در حال رسیدن به نقطه ای هستیم که هسته اصلی باید بیشتر تحریریه کند و به ویژگی هایی که گاهی اوقات به طور موقت وارد می شوند “نه” بگوید، و امیدوارم تیم های Make بیشتر از این به عنوان فرصتی برای تأثیرگذاری بر آینده وردپرس استفاده کنند. یک رویکرد پلاگین اول که به آنها لوکس توسعه سریعتر و چرخه های انتشار (به جای سه بار در سال)، هزینه بازبینی کمتر، و مسیر ورود به هسته در صورت موفقیت پلاگین را می دهد.

اولین قربانی این رویکرد جدید لغو ادغام تبدیل تصویر WebP به نسخه بعدی وردپرس، وردپرس 6.1 است که در حال حاضر برای نوامبر 2022 برنامه ریزی شده است.

Plugin-First بحث برانگیز است

تغییر به فرآیند توسعه پلاگین اول در بخش نظرات مورد بحث قرار گرفت.

برخی از توسعه‌دهندگان، مانند مشارکت‌کننده اصلی جان براون، نسبت به پیشنهاد تغییر به توسعه پلاگین‌های متعارف ابراز نگرانی کردند.

اظهار نظر کردند:

«مشکل این است که پلاگین‌های پیچیده زیادی وجود دارد که یک ویژگی ساده اختیاری است.

افزونه‌ها گزینه‌ای کاربرپسند برای تنظیمات اصلی نیستند. ابتدا کاربران باید کشف کنند که یک افزونه وجود دارد، سپس با یک صفحه تنظیمات دیگر و به روز رسانی و نگهداری آن افزونه مذاکره کنند.

نظردهنده از مثالی از عملکرد نظردهی استفاده کرد که در حال حاضر توسط افزونه‌های متورم متعدد ارائه می‌شود به عنوان تجربه کاربری کمتر ایده‌آل.

آنها خاطرنشان کردند که داشتن یک پلاگین متعارف برای حل یک مشکل نسبت به وضعیت فعلی که گزینه های مطلوب فقط در پلاگین های شخص ثالث متورم یافت می شود ارجحیت دارد.

اما آنها همچنین گفتند که داشتن گزینه تنظیمات در هسته، بدون نیاز به افزونه، می تواند تجربه کاربری بهتری را ارائه دهد.

آنها ادامه دادند:

اکنون، من فکر می‌کنم پلاگین‌های Canonical وضعیت بهتری نسبت به 6+ افزونه‌های متورم دارند که در اینجا وجود دارد، اما برای انجام این کار، یک چک باکس به صفحه تنظیمات در هسته اضافه می‌شود. که باعث بهبود بیشتر UX و مشکلات کشف ذاتی افزونه ها می شود.

در نهایت، نظر دهنده این ایده را بیان کرد که مفهوم پلاگین های متعارف راهی برای خاموش کردن بحث در مورد ویژگی هایی است که باید در نظر گرفته شوند، به طوری که گفتگو هرگز اتفاق نمی افتد.

به نظر می‌رسد «افزونه‌های متعارف» ابزاری تسلیحاتی برای منحرف کردن بحث‌ها است، همان‌طور که «تصمیم‌ها نه گزینه‌ها» برای سال‌ها تبدیل شده است.

آخرین بیانیه اشاره ای به ناامیدی است که برخی از مشارکت کنندگان اصلی با ناتوانی در افزودن گزینه ها برای ویژگی ها به دلیل فلسفه “تصمیم گیری، نه گزینه ها” احساس می کنند.

دیگران نیز با رویکرد پلاگین اول مخالفت کردند:

پلاگین Canonical به نظر عالی می رسد اما بار تعمیر و نگهداری را بیشتر بر روی نگهدارنده ها افزایش می دهد.

به نظر من راه رفتن نیست

خیلی بهتر است که به جای گفتن بیشتر بگوییم – این مکان خوبی برای افزونه است، برخی از ویژگی های اساسی را در خود هسته گنجانده شود.

شخص دیگری در ابتدا به نقص افزونه اشاره کرد که جمع آوری بازخورد کاربران ممکن است آسان نباشد. اگر اینطور است، در صورتی که این نیازها ناشناخته باشند، ممکن است راه خوبی برای بهبود افزونه ها به گونه ای وجود نداشته باشد که نیازهای کاربر را برآورده کند.

آنها نوشتند:

چگونه می‌توانیم بازخورد کاربران را بهتر دریافت کنیم؟

مگر اینکه صاحبان سایت برای گزارش مشکلات در GitHub یا Trac دانش کافی نداشته باشند (راست باشیم، هیچکس مشکلات افزونه را در Trac گزارش نمی کند)، واقعاً راهی برای جمع آوری بازخورد از کاربران برای بهبود این افزونه های توصیه شده/رسمی وجود ندارد. “

پلاگین های متعارف

توسعه وردپرس برای بهبود سریعتر در حال تکامل است. نظرات مشارکت کنندگان اصلی نشان می دهد که بسیاری از سوالات حل نشده در مورد اینکه چگونه این سیستم برای کاربران کار می کند وجود دارد.

یک نشانگر اولیه در مورد آنچه که با ویژگی لغو شده WebP اتفاق می افتد خواهد بود که قبلاً در نظر گرفته شده بود تا در هسته ادغام شود و اکنون به یک افزونه تبدیل می شود.


تصویر برجسته توسط Shutterstock/Studio Romantic

منبع