گوگل با 85 میلیون دلار دعوای حریم خصوصی مصرف کننده را حل و فصل کرد


شرکت مادر گوگل، آلفابت، 85 میلیون دلار برای پایان دادن به دعوی حقوقی حفظ حریم خصوصی مصرف کنندگان که توسط ایالت آریزونا تنظیم شده است، پرداخت خواهد کرد.

این شکایت که در ماه مه 2020 ارائه شد، ادعا می‌کند که موتور جستجو قانون کلاهبرداری از مصرف‌کننده دولت را نقض کرده و کاربران اینترنت را در مورد استفاده از داده‌های مکان و شیوه‌های جمع‌آوری داده گمراه کرده است. گوگل را متهم کرد که به ردیابی موقعیت مکانی کاربر بدون رضایت به منظور افزایش درآمد تبلیغاتی ادامه می دهد، حتی پس از اینکه کاربران سابقه موقعیت مکانی را در تنظیمات خاموش کردند.

دفتر دادستان کل آریزونا، مارک برنوویچ، تحقیق درباره شیوه‌های جمع‌آوری داده‌های مکان گوگل را پس از یک داستان آسوشیتدپرس در سال 2018 آغاز کرد که نشان داد این شرکت موتور جستجو چگونه حرکات کاربران را ردیابی می‌کند.

برنوویچ در بیانیه ای مطبوعاتی گفت: «زمانی که به عنوان دادستان کل انتخاب شدم، به مردم آریزونا قول دادم که برای آنها بجنگم و همه از جمله شرکت هایی مانند گوگل را پاسخگو خواهم کرد. من به این شهرک تاریخی افتخار می کنم که ثابت می کند هیچ نهادی، حتی شرکت های بزرگ فناوری، فراتر از قانون نیستند.»

تسویه حساب شامل 77,250,000 دلار به صندوق عمومی آریزونا و 7,750,000 دلار دیگر به مشاور خارجی دفتر دادستان کل است. بخش عمده ای از حل و فصل توسط قانونگذار آریزونا برای تامین مالی تلاش ها و اهداف آموزش، پهنای باند و حریم خصوصی اینترنت استفاده خواهد شد.

بر اساس شرایط حل و فصل، Google مجبور نیست به هر گونه تخلف یا نقض قوانین اعتراف کند.

کت و شلوار استدلالی گوگل بر اساس سیاست های قدیمی بود که سال ها پیش تغییر کرده بودند

گوگل در دفاع از خود مدعی شد که دعوای آریزونا بر اساس سیاست های منسوخ شده ای است که دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند.

خوزه کاستاندا، سخنگوی گوگل در بیانیه‌ای گفت: «ما کنترل‌های ساده و گزینه‌های حذف خودکار را برای داده‌های مکان ارائه می‌کنیم و همیشه در تلاش هستیم تا داده‌هایی را که جمع‌آوری می‌کنیم به حداقل برسانیم». ما از حل این موضوع خرسندیم و همچنان توجه خود را بر ارائه محصولات مفید برای کاربران خود متمرکز خواهیم کرد.

در سال 2021، درآمد تبلیغاتی 81 درصد (209.5 میلیارد دلار) از درآمد 257.6 میلیارد دلاری گوگل را تشکیل می داد. بیشتر این موارد با جمع آوری داده های کاربر، با یا بدون رضایت صریح و/یا دانش ایجاد می شود.

اگر همانطور که گوگل ادعا می کند، دعوا بر اساس سیاست هایی است که دیگر در عمل نیستند، این تسویه حساب نباید تأثیر قابل توجهی بر این درآمدها داشته باشد.

این غول موتور جستجو قبلاً تلاش کرد تا پرونده را رد کند، با این استدلال که قوانین ایالتی حمایت از مصرف کننده مستلزم ارتباط کلاهبرداری ادعایی با فروش یا تبلیغات است. یک قاضی این درخواست را در ژانویه رد کرد.

گوگل با تعدادی لباس مشابه روبرو است

این پرونده آریزونا تنها یکی از چندین پرونده حقوقی نقض حریم خصوصی است که گوگل با آن مواجه است. شکایات مشابهی توسط گروهی از دادستان های کل ایالت، از جمله ایندیانا، تگزاس و ناحیه کلمبیا، در مورد داده های مکان در دادگاه های ایالتی مربوطه ثبت شده است.

در ژانویه 2022، یک قاضی منطقه ای کالیفرنیا در یک دادخواست دسته جمعی که گوگل را به جمع آوری داده های برنامه از کاربران اندروید به روشی مشابه آنچه توسط دادستان کل آریزونا بیان شده بود، رد کرد. شرکت آلفابت به دنبال رد سه ادعای دیگر نبود.

منبع